Nekada davno u galaksiji zvanoj Mlečni put, u Solarnom sistemu, nalazila se ogromna planeta koje više nema. Ovako bi glasila suština nedavnog otkrića naučnika “Southwest research” instituta u San Antoniju u američkoj državi Teksas.
Kompjuterska simulacija koju je sproveo Dejvid Nesvorni sa ovog instituta pokazala je da je osim Jupitera, Saturna, Neptuna i Urana u Sunčevom sistemu postojala i peta ogromna planeta koja je vremenom “izbačena”.
Naime, proračuni izvedeni u 6.000 simulacija nastanka Sunčevog sistema su pokazali da je deset puta verovatnija činjenica da je postojala peta planeta u našem sistemu.
- Mogućnost da je Sunčev sistem u početku imao više od četiri velike planete, a da je kasnije jednu izbacio, mnogo su veće ako se uzme u obzir nedavno otkriće velikog broja planeta koje “lutaju” i ne pripadaju nijednom sistemu. To ukazuje da izbacivanje planeta veoma česta pojava - objašnjava Nesvorni.
On veruje da je Jupiter u jednom trenutku imao putanju opasno blizu centra Sunčevog sistema, otprilike na orbiti gde se sada nalaze Zemlja i Mars, ali da je odjednom “skočio” na dalju orbitu i tako izbacio petu misterioznu planetu u duboki svemir.
Sunčev sistem nastao je pre oko 4,5 milijardi godina kada je ogroman oblak svemriske prašine i gasova formirao Sunce. Planete su se oblikovale oko 10 miliona godina kasnije, ali su veoma dugo imale nestalne orbite.
Izvor:
Blic