Izgledi za spasavanje ruske bespilotne svemirske letelice koja je zbog kvara ostala u orbiti Zemlje veoma su mali, a Zemlji preti ozbiljna opasnost kada se ona sa preko 13 tona izuzetno toksičnog goriva obruši na našu planetu.
"Prošle noći (između četvrtka i petka) preduzeto je više pokušaja dobijanja telemetričkih podataka iz letelice. Nijedan nije urodio plodom. Izgledi za spasavanje sonde su veoma, veoma mali", rekao je agenciji neimenovani izvor.
Svemirska letelice "Fobos-Tlo" lansirana je u utorak uveče sa ruskog kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu uz pomoć rakete Zenit-2. U planu je bilo da otputuje do Marsovog meseca Fobos i sa njega pokupi uzorke tla. Sonda se odvojila od rakete, ali se njeni motori nisu upalili i ostala je u orbiti Zemlje.
Pretpostavlja se da motori ne rade zbog kvara na navigacionom sistemu svemirskog broda. Eksperti pokušavaju da resetuju kompjuterski program letelice da bi proradio pre nego što se baterije isprazne.
Astronomi-amateri su prvi uočili probleme jer su videli da letelica ne napušta Zemljinu orbitu.
Ako kontrolori letenja ne uspeju da poprave sisteme na "Fobos-Gruntu", tone njegovog izuzetno toksičnog goriva pretvoriće se u najopasniji mogući objekat stvoren čovekovim rukama koji će pasti na Zemlju iz Orbite, upozorili su eksperti.
Tvorac "Fobos-Tla", ruska kompanija Lavočkin, opisala je svoje delo kao najteži svemirski brod svih vremena, pri čemu je najveći deo njegove težine - 13,2 metričke tone - gorivo.
Kriza ruske kosmičke industrije
Poslednji u seriji problema sa lansiranjem svemirskih brodova, pobudio je strahovanje o stanju ruske kosmičke industrije. Ruska svemirska agencija je saopštila da će uspostaviti sopstvenu inspekciju za kontrolu kvaliteta u fabrikama lansiranih raketa.
"Fobos-Tlo", vrednosti 170 miliona dolara, prva je interplanetarna misija Rusije otkako je 1996. godine propala njena robotska misija na Mars. Tada se bespilotna svemirska letelica srušila na Zemlju ubrzo po lansiranju zbog kvara motora.
izvor/blic