Ispiranje debelog creva, hidrokolon terapija, postaje sve popularniji način rešavanja probavnih tegoba, oslobađanja organizma od toksina, kao i problema suvišnih kilograma. Koje se zaista koristi mogu očekivati od ove terapije, da li je u pitanju bezbedna procedura i kome ona, ipak, nije preporučljiva, pitali smo dr Aleksandra Dimitrijevića.
¬Hidrokolon terapija predstavlja postupak uvođenja, putem specijalnih aparata, prečišćene i dezinfikovane mlake vode ili drugih specijalnih rastvora u kolon. Ova tečnost, u količini od oko 40-50 litara po seansi, plavi čitav kolon i rastvara i ispira sve nataložene mase, od samog početka kolona na prelazu iz tankog creva do čvrste stolice u donjim partijama, objašnjava dr sci med Aleksandar Dimitrijević iz Ambulante za rehabilitaciju „Dimitrijević“. On za čitaoce portala „Žena“ daje odgovore na najčešća pitanja koja mu postavljaju u vezi sa hidrokolon terapijom.
Da li je procedura neprijatna i bolna?
– Postupak u jednoj seansi traje 45 minuta, potpuno je bezbolan i komforan i po pravilu se izvodi od strane lekara ili specijalno školovanog terapeuta. Potrebno je uraditi pet uzastopnih terapija svaki drugi dan, a opisana obilna evakuacija događa se, po pravilu, u toku treće terapije. Sistem je potpuno zatvoren, nema nikakvih mogućnosti zagađenja niti neprijatnih mirisa.
Da li su potrebne konsultacije s lekarom pre prve terapije?
– Ukoliko ste zabrinuti za svoje zdravlje ili imate bilo kakvih nedoumica oko indikacija, treba konsultovati lekara. Ako imate dijagnostikovan ulcerozni kolitis, Kron-ovu bolest, jake hemoroide, rektalne ili crevne tumore vi niste kandidat za ovu vrstu terapije. Profesionalno urađena hidrokolon terapija je bezbedna procedura i generalno nije potrebno obavljati nikakve prethodne preglede.
Da li postoji mogućnost bakterijske ili virusne infekcije?
– Moderni aparati imaju mogućnost samočišćenja i samodezinfekcije, a delovi koji dolaze u kontakt sa pacijentom su fabrički sterilisani i samo su za jednokratnu upotrebu. Apsolutno nema nikakvih mogućnosti kontaminacije ili druge opasnosti.
Da li ću imati bilo kakav diskomfor ili umor posle terapije?
– Obično ne, ali zbog pokretanja nataloženih masa i toksina sa zidova kolona moguće je da osetite laku mučninu ili umor. Preporučljivo je da se odmarate i uzmete neki voćni ili čaj od nane, kao i da stavite topli oblog na trbuh. Bilo kakva diskomfornost iščezava za 24 časa.
Koje koristi se mogu očekivati od hidrokolon terapije?
– Osećaj lakoće, što je rezultat otklanjanja pritiska creva na okolne organe i ublažavanje zatvora, opstipacije, stimulacijom trbušne maramice.
Tokom procesa detoksikacije dolazi do uklanjanja sluzi, nesvarene hrane, gasova, bakterija i drugih bioloških agenasa. Eliminacijom nataloženih masa sa zidova kolona i čvrste stolice dolazi do gubitka težine, a naizmeničnim dejstvom tople i hladne vode, uvođenjem terapijskih lekovitih rastvora, ozona i sl. moguće je izbaciti parazite.
Osim toga, hidrokolon terapija doprinosi olakšavanju ginekoloških tegoba, cistitisa, ovaritisa ili dismenoreje zahvaljujući smanjenju crevnog prolapsa, kao i poboljšanju bubrežne funkije zahvaljujući izbacivanju toksičnog sadržaja.
Da li je hidrokolon terapija prevencija za ozbiljnije bolesti?
– Hidrokolon terapija je pre svega higijenska procedura kod zdravih ljudi, ali najveća korist od ove terapije je upravo prevencija raka debelog creva. Savremena koncepcija kancerske prevencije uopšte, a posebno kolona, podrazumeva jedan protokolarni sistem pregleda i kontrola, koji su u uslovima obavljene hidrokolon terapije vrlo primenljivi. Ovaj protokol predviđa digitalni pregled rektuma jedanput godišnje u populaciji preko 40 godina, fleksibilnu sigmoidoskopiju (pregled optičkim istrumentom do 60 cm dubine kolona) svake 3 godine u populaciji preko 50 godina, ili kolonoskopiju (pregled čitavog kolona svakih 5 godina u istoj populaciji) ili češće ako postoji sumnja na kancer ili nepovoljna porodična anamneza.
Indikacije:
- hronična opstipacija ili proliv
- velika količina gasova
- infekcija crevnim parazitima
- priprema za hirurgiju kolona, srca
- proširene vene donjih ekstremiteta
- povišena temperatura, groznica
- detoksikacija alkohola,droga i drugih otrova
- hronična upala kolona
- depresija, migrene, poremećaj spavanja
- akutne i hronične alergije, astma
- stanja posle hemoterapije, otoci
- oboljenja mokraćnog sistema
Kontraindikacije:
- ulcerativni kolitis
- Kron-ova bolest
- ozbiljna srčana oboljenja (nekontrolisana hipertenzija, infarkt)
- odmakla trudnoća, preko 4 meseca
- trbušne kile, skorašnje operacije na kolonu
- jaka dijareja, krvarenja ili perforacija creva
- teža psihička oboljenja
- jaka anemija, jako izraženi, krvareći hemoroidi
- karcinom kolona, ciroza jetre
/blic žena